Zgubiliśmy ostatnio gdzieś jedną z naszych ulubionych płyt dvd z filmem “Kubuś i Przyjaciele” (to ta część o potworze Bendezarze, który przestawia zegary, maże po książkach z biblioteki i robi dziury w skarpetach — czyli patologia straszliwa:)). Nie mogliśmy jej znaleźć kilka miesięcy, aż nagle znalazła się sama — wciśnięta (w pudełku na szczęście) pod szafkę ze sprzętem. Radości było dużo. No i jakoś tak znowu wkroczyliśmy na puchatkową ścieżkę. Stasio czasami jest misiem, je miodek, ma ksywę “Puchatek” itp. wcieleniowe sprawy wieku dziecięcego. Przypomniałem sobie, że w sumie jak ja byłem mały, to nie lubiłem za bardzo Puchatka (a teraz to mój number one). Stasio za nią przepada, więc możemy wchodzić w świat Puchatka razem (co baaardzo mi się podoba).
Wczoraj natknąłem się w internecie na reprodukcje oryginalnych rysunków Ernesta Sheparda, wystawionych w 2008 na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby‘s w Londynie. Są świetne, trochę się Kubuś pozmieniał przez lata (mam wrażenie, że przytyło mu się od dobrobytu cywilizacyjnego), ale ciągle wersja Disney‘owska nie odbiega mocno od pierwowzoru. Przynajmniej takie jest moje zdanie.
Całość kolekcji rysunków przebiła wszelkie oczekiwania i osiągnęła kwotę 1,3 miliona funtów. Najdrożej sprzedanym rysunkiem został “He went on tracking, and Piglet … ran after him” (to ta pierwsza reprodukcja, oddalający się Kubuś z Prosiaczkiem) za sumę 115,250 funtów.
Na stronach londyńskiego National Portrait Gallery można znaleźć zdjęcie A.A.Milne na którym pozuje z synem Chrostoperem (czyli z Krzysiem) oraz z misiem właśnie. Ten miś jednak nie do końca stał się pierwowzorem postaci Kubusia Puchatka. Ernest Shephard narysował bowiem “Puchatka” inspirując się misiem imieniem Growler, należącym do jego syna Grahama. A miś Growler się niestety nie zachował bo został rozpruty przez psa sąsiada…:( Taka to smutna historia.
Miłego oglądania. Misie są fajne.
Zdjęcie: A.A. Milne; Christopher Robin Milne and Pooh Bear by Howard Coster. © National Portrait Gallery, London
fot:Christopher Robin Milne by Marcus Adams. half-plate glass negative, 14 March 1928 © estate of Marcus Adams/Camera Press
fot:Christopher Robin Milne by Marcus Adams. half-plate glass negative, 14 March 1928 © estate of Marcus Adams/Camera Press
Reprodukcje pochodzą z katalogu domu aukcyjnego Sotheby‘s w Londynie.